حاجیان از مکه اومدن ها ....

بدرقه و استقبال از حجاج به یک سنت و اصل مهم در سفرحج در اقصی نقاط کشور مبدل شده است .

ولیمه بعد از سفر امروز همگام با تغیییرات زندگی ماشینی به شدت رنگ بوی خود را عوض کرده است و به نوعی دیگر خبراز حضور فقرا و نیازمندان برسرسفره ها نیست . دیگر فکراینکه  می توان ثواب سفر حج را با مصروف ساختن هزینه ولیمه صرف امور خیر دو چندان کرد رنگ خود را باخته است .

براستی اگر پس از سفرحج آنهمه هزینه و ریخت و پاش نشود  زیارت  خانه خدا قبول نخواهد شد ؟

چند روز قبل در یک اتفاق کم نظیر  که ممکن است تا سالها دیگر رخ ندهد بیش از 55 نفر از اهالی شهرمان در قالب یک کاروان عازم سفر معنوی خانه خدا شدند . سفری که بدون شک آرزوی هر مومن و مسلمانی است و چه بهتر که در این سفر معنوی همسفرانت قوم و خویش وپدرو مادر و همسر و حتی فرزند خردسالت باشند .

آن عزیزان در روز ولادت باسعادت مولای متقیان علی (ع) از این سفر معنوی بازگشتند و مورد استقبال قوم خویشان خود که هر کدام با دسته هایی از گل به نشانه طراوت و زیبایی انتظار ازحج برگشتگانی را می کشیدند که به مانند همه ما عقیده دارند این سفر معنوی روح و جانشان را طراوتی دوباره بخشیده است و به نوعی دوباره زنده شده اند .

ذبح گوسفند – پخش شیرینی و شکلات – دود و اسپند و دیده بوسی بازار گرمی این محفل و مراسم بود . اما انچه نقل زبان همه شده بود این بود که چگونه این 55 نفر از یک محل ولیمه سفر را به انجام می رسانند

یکی می گفت : هر چند نفر از حجاج به اتفاق همدیگر در یکی از تکایا و مساجد سطح شهر قوم و خویش دورو نزدیک خود را دعوت کرده اند ... دیگری عنوان می کرد که  هر کدام از ما بطور همزمان در چند مراسم ولیمه دعوتیم نمی دانیم کدامیک را برویم و کدامیک را نه ...

و من باخودم لحظه ای به  فکر فرو رفتم ... واقعا اگر این مراسم ولیمه که برای هر کدام از حجاج حداقل 5میلیون ریال هزینه در برداشته برگزار نمی شد به کی و کجا برمی خورد.؟

اگر هزینه این ولیمه بزرگ سه ،چهار هزارنفری خرج تنها مسجد جامع و قدیمی شهر می شد چه تاثیری روی نسل جوان و نوجوان جامعه در جذب به مساجد  می گذاشت ؟

و با همین فکر با تحقیقی کوتاه  در فضای مجازی به جمله ای از یکی از کارشناسان حج برخوردم که گفته بود : سفرحج برگرفته از یک ندای آسمانی است و باید تمامی اعمال و مناسک حج قبل و بعد از آن بخوبی اجرا شود این در حالی است که این ارزش به ناهنجاری مبدل شده است ...

حقیقتا در کجای مناسک حج عنوان شده است که باید کارت های گرانقیمت چاپ کرد، باید حتما هر نفر بطور همزمان در چندین مراسم دعوت باشد، و دهها باید و نباید دیگر که هر کدام شان به تنهایی مصداق بارزی از اسراف وتبذیراست  .

 آیا میهمانی های حجاج در فضایی روحانی با طعامی معنوی است که در آن  حاجیبتواند ذره‌ای از صفای صفا، مرام مروه، معرفت عرفات و شعور مشعر را بهدیگران منتقل کند ...؟

هر چند خرید سوغات و ولیمه پس از سفر معنوی از سفارشات مهم است اما می توان با کم کردن از این هزینه های کاذب روح معنویت سفر را تا سالها بردل و جان خودنشاند ...

اقدامی که انتظارمی رفت در این  سفر همشهریان من صورت  پذیرد اما ...

و نگذرم ازاینکه بسیاری از این حجاج عزیز آب زمزم و خرمای مکه و مدینه را هم سوغات آورده بودند اما این کجا و آن کجا ...

وبازهم به خودم گفتم خدا کند سفر حج را که قسمت مان می شود  با دل بستن به مادیات  و امور دنیوی کج نرویم ...

خدا کند ...سوغات سفرمان ،معنویت و خلوص و صفایی باشد که رنگ و بوی آن بردل و جانمان نشیند ونه چیز دیگری ...

خدا کند رنگ سفره های ولیمه مان صفای و سادگی  بیت الله الحرام را یادآورد ...

نیاید روزی که حج مان را کج برویم ...

گزارش تصویری شو بزودی تقدیم می کنم

 

/ 0 نظر / 8 بازدید